Masz ciepło i już!

Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób ogrzewania budynków mieszkalnych i publicznych. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego użytkownikom. Codzien­nie korzysta z niego ponad 15 milionów Pola­ków. Dostar­czane jest do budyn­ków przez sys­temy miej­skie. Sprawdź, czy Twoje mieszkanie ogrzewane jest ciepłem systemowym, a jeśli nie, dowiedz się, czy możesz z niego skorzystać.

Co to jest ciepło systemowe?

15

mln Polaków

korzysta z ciepła systemowego

Ciepło systemowe to wygodny, bezobsługowy i bezpieczny sposób ogrzewania. Zapewnia ciepło i ciepłą wodę, a co najważniejsze – nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkowników.

Nowoczesne rozwiązania i urządzenia gwarantują bezpieczeństwo, a możliwość regulacji temperatury i sterowania poborem ciepła poprawia komfort użytkowników oraz zmniejsza zużycie energii. Dzięki wysokim normom związanym z produkcją i dostawą, ciepło systemowe także znacząco ogranicza niską emisję i smog w mieście. Ciesz się komfortem, który daje ciepło systemowe. Możesz czuć się bezpiecznie. Codziennie.

Ciepło systemowe to wygodny, bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, oferujący użytkownikom liczne udogodnienia w porównaniu z alternatywnymi źródłami ogrzewania

Zalety ciepła systemowego

Wybór sposobu ogrzewania mieszkania to decyzja, która wpływa nie tylko na komfort użytkowania i wysokość rachunków za energię przez najbliższe lata, ale także na jakość powietrza w mieście.

Ciepło systemowe to wygodny, bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, oferujący użytkownikom liczne udogodnienia w porównaniu z alternatywnymi źródłami ogrzewania.

Ogrzewanie budynku ciepłem systemowym to także zalety dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie nieruchomością. Zarządca może mieć pewność, że sprawy związane z dbaniem o dostawy ciepła oraz kwestie bezpieczeństwa instalacji doprowadzającej ciepło do mieszkań są w całości powierzone specjalistom.

W przypadku nowych inwestycji ciepło systemowe stanowi atut podnoszący wartość nieruchomości i jedno z najważniejszych kryteriów wyboru mieszkania. A co ważne, niesie za sobą jeszcze jedną istotną korzyść dla mieszkańców budynków – czyste powietrze w mieście. Rezygnując z ogrzewania budynków lokalnymi piecami, pozbywamy się bowiem dymiących kominów w najbliższym sąsiedztwie, czyli ograniczamy tzw. niską emisję.

Dzięki usłudze „Ciepło przez cały rok” ciepło systemowe może płynąć do naszych
domów nie tylko zimą, ale nawet w chłodne letnie dni

Poznaj korzyści płynące z ogrzewania ciepłem systemowym.

Bezpieczeństwo

Korzystając z ciepła systemowego, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego źródła ogrzewania, które nie tylko zajmuje miejsce, ale również wiąże się z koniecznością okresowego przeglądu. Nie ryzykuj bez potrzeby, a do mieszkania wpuszczaj tylko ciepło i ciepłą wodę. Nie musisz wiedzieć, jak działają poszczególne urządzenia ciepłownicze – niech zajmą się tym fachowcy z firm dostarczających ciepło systemowe. Możesz czuć się bezpiecznie. Codziennie.

Oszczędność

Optymalizuj koszty ogrzewania. Sprawdź, czy w węźle cieplnym w Twoim budynku zainstalowana jest automatyka pogodowa. Automatyka uruchamia ogrzewanie budynku, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, a w momencie wzrostu temperatury zewnętrznej – ogrzewanie zostaje automatycznie wyłączone. Nie musisz o niczym pamiętać. Dzięki temu nie ponosisz też zbędnych kosztów ogrzewania. Nie marnuj ciepła! Warto oszczędzać.

Pewność

Korzystaj z ciepła systemowego zawsze, gdy go potrzebujesz. Nie musisz wiedzieć, jak działają poszczególne urządzenia ciepłownicze, aby móc korzystać codziennie z ciepła i ciepłej wody. O stałe i nieprzerwane działanie systemu troszczą się dostawcy ciepła systemowego. Możesz mieć pewność, że w Twoim domu będzie ciepło.

Wygoda

Ciesz się komfortem, który daje ciepło systemowe. Wybierając ogrzewanie budynku ciepłem systemowym, wybierasz pewność całorocznego dostępu do ciepła i ciepłej wody, bez żadnej ingerencji w proces wytwarzania czy obsługi urządzeń. Wystarczy odkręcić kaloryfer lub kran z ciepłą wodą, dopasować temperaturę do własnych potrzeb i cieszyć się komfortowym ciepłem i ciepłą wodą w mieszkaniu. Nie musisz troszczyć się o przeglądy urządzeń ani o zakup opału. Z ciepła systemowego i ciepłej wody korzystasz zawsze, gdy masz na to ochotę. Masz ciepło i już! To takie wygodne.

Ekologia

Korzystając z ciepła systemowego, ogrzewasz mieszkanie, a nie całą planetę. Firmy produkujące ciepło przestrzegają surowych norm ochrony środowiska i emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż indywidualne piece. To o wiele zdrowsze niż tysiące kominów na dachach miejskich domów.

Ciepło systemowe ogranicza zanieczyszczenia powietrza w mieście

Jak działa system ciepłowniczy?

Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania i odbioru ciepła.

Źródło ciepła

Każdy system ciepłowniczy posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym powstaje ciepło. Źródło ciepła (tj. ciepłownia lub elektrociepłownia) zazwyczaj położone jest z dala od centrów miast. Dzięki temu unika się niskiej emisji, a powietrze, którym oddychamy jest zdecydowanie czystsze. Wytwarzanie ciepła odbywa się w drodze różnych procesów technologicznych: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej lub wiatrowej, geotermii, a także wykorzystania energii elektrycznej. Może być także produkowane w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej – co zmniejsza zużycie paliwa i ogranicza emisję dwutlenku węgla.

Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania i odbioru ciepła

Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania i odbioru ciepła

Sieci ciepłownicze

Ciepło w postaci ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze przekazywane jest ze źródła ciepła do sieci ciepłowniczych. Najczęściej znajdują się one pod ziemią i oplatają miasto systemem rur, umożliwiając ogrzewanie budynków przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego w budynku – kolejnego elementu systemu.

Węzeł cieplny

Zadaniem węzła jest podgrzanie zimnej wody znajdującej się w instalacji budynku cie­plej­szą wodą pocho­dzącą z sys­temu ciepłowniczego. Węzeł cieplny poprzez wymiennik ciepła oddaje część swojego ciepła wprost do instalacji centralnego ogrzewania, rozprowadzającej ciepłą wodę do kalo­ry­fe­rów w całym budynku.

Po odda­niu cie­pła w wymien­niku, schłodzona woda wraca ruro­cią­gami do elektrocie­płowni lub ciepłowni, gdzie zostaje ponow­nie ogrzana i cały pro­ces powta­rza się. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, którzy otrzymują wysokiej jakości produkt w postaci ciepła i ciepłej wody o każdej porze i zawsze w odpowiedniej temperaturze.

Automatyka pogodowa

Węzły cieplne wyposażone są także w system automatyki pogodowej, który reaguje na warunki zewnętrzne i zapewnia komfort cieplny w mieszkaniu niezależnie od pory roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł zapewnia dostawę ciepłej wody do celów użytkowych.

Licznik ciepła

Ważną częścią systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo-rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu zużycia ciepła w budynku.

Ciepła woda

Ciepło systemowe to sprawdzony sposób na ciepłą wodę w mieszkaniu. Ciepła woda użytkowa to woda wodociągowa – tylko ogrzana przez ciepło systemowe w węźle cieplnym znajdującym się w budynku, skąd płynie prosto do kranów w mieszkaniach.

Ciepło systemowe ogrzewa także wodę użytkową, która płynie do kranów w mieszkaniach

Woda ogrzewana ciepłem systemowym ma zawsze optymalną temperaturę – nie jest ani zbyt gorąca, ani za zimna, a na dodatek – jest dostępna od ręki.

Podczas procesu ogrzewania ciepła woda z systemu ciepłowniczego nie miesza się z wodą w instalacji centralnego ogrzewania w budynku.

Jak to działa?

Działa to jak studzenie herbaty w naczyniu z zimną wodą. Gorący płyn oddaje ciepło i ochładza się, podczas gdy woda w naczyniu ogrzewa się, nie mieszając się przy tym z herbatą. Podobnie ciepło systemowe ogrzewa w wymienniku wodę z wodociągów (pierwotnie zimną), która po ogrzaniu płynie do kranów w mieszkaniach jako ciepła woda.

Automatyka pogodowa

W okresach przejściowych, wczesną wiosną czy jesienią, kiedy sezon grzewczy powoli dobiega końca albo jeszcze się nie rozpoczął, zdarza się nam odczuwać dyskomfort związany z zimnymi kaloryferami. Wtedy doskonale sprawdza się automatyka pogodowa, w którą jest wyposażonych większość budynków ogrzewanych ciepłem systemowym.

Automatyka pogodowa doskonale sprawdza się w okresach przejściowych, wczesną wiosną czy jesienią, kiedy sezon grzewczy powoli dobiega końca albo jeszcze się nie rozpoczął

Automatyka pogodowa doskonale sprawdza się w okresach przejściowych, wczesną wiosną czy jesienią, kiedy sezon grzewczy powoli dobiega końca albo jeszcze się nie rozpoczął

Jak to działa?

Automatyka pogodowa to system urządzeń zainstalowanych w węzłach cieplnych, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku.

Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku. Analogicznie, kiedy temperatura wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. Temperatury progowe, czyli te, przy których dostawy ciepła są uruchamiane bądź wstrzymywane, są ustalane dla okresu zimowego i letniego przez administratorów budynku w porozumieniu z mieszkańcami wspólnoty lub spółdzielni.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Oprócz bezpieczeństwa użytkowania, nie trzeba się martwić o przeglądy techniczne i szczelność instalacji, bo do mieszkania dopływa tylko ciepła woda. Można więc spać spokojnie. Dostawcy ciepła systemowego dokładają wszelkich starań, by ciepła woda miała odpowiednią temperaturę, jednak za jakość wody wodociągowej, którą użytkujemy, odpowiada dostawca wody zimnej. Wpływ na nią ma także stan instalacji wewnętrznej obiektu, za którą odpowiedzialny jest jego właściciel. Jeśli więc pojawią się wątpliwości w kwestii jakości wody, zgłoś je do zarządcy budynku.

Ile to kosztuje?

Uruchomienie automatyki pogodowej jest bezpłatne, a użytkownicy ponoszą koszt jedynie zużytego ciepła. Oznacza to, że opłata jest naliczana tylko wtedy, gdy automatyka pogodowa uruchomi dostawę ciepła i zależy od tego, jaka ilość ciepła zostanie zużyta.

Ciepło i prąd jednocześnie?

Proces produkcji ciepła jednocześnie z prądem nazywamy kogeneracją. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 20 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno. To bardzo ważne – także dla całej planety. Ponadto, dzięki produkcji ciepła w jednym wyspecjalizowanym miejscu, powietrze w mieście jest czystsze.

Wysokiej jakości paliwa spalane w efektywny sposób (w optymalnej temperaturze) i urządzenia filtrujące spaliny sprawiają, że do powietrza, którym oddychają mieszkańcy miast, niemal w ogóle nie przedostaje się rakotwórczy bezno(a)piren oraz zabójczy tlenek węgla. W powietrzu jest także 35 razy mniej pyłów, które powodują wiele chorób układu oddechowego i serca. Dzięki ciepłu systemowemu zyskują więc zarówno mieszkańcy miasta, jak i całe środowisko.

Kogeneracją nazywamy proces produkcji ciepła jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 20 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno.

Kogeneracją nazywamy proces produkcji ciepła jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 20 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno

Kogeneracją nazywamy proces produkcji ciepła jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 20 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno

Czym różni się elektrownia od elektrociepłowni?

Aby zgłę­bić zagad­nie­nie koge­ne­ra­cji, warto naj­pierw zrozumieć, czym różni się elek­trownia od elek­tro­cie­płowni. Pod­sta­wową różnicą jest pro­dukt, który powstaje w każ­dym z tych miejsc.

W przy­padku elek­trowni powstaje jeden produkt – energia elektryczna.

Elek­tro­cie­płow­nia nato­miast w jed­nym pro­ce­sie tech­no­lo­gicz­nym pro­du­kuje i prze­ka­zuje do sieci zarówno ener­gię elek­tryczną, jak i cie­pło. Właśnie ten proces nazywamy koge­ne­ra­cją. Dzięki jednoczesnemu wytwarzaniu ciepła i prądu uni­kamy dodat­ko­wej emi­sji zanie­czysz­czeń i szko­dli­wych sub­stan­cji, które powsta­łyby pod­czas odręb­nych pro­ce­sów pro­duk­cyj­nych.

Jedną z najistotniejszych zalet kogeneracji jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Innymi słowy, efektywność energetyczna systemu skojarzonego jest nawet o 30 proc. wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w tradycyjnej kotłowni. Prze­kłada się to na oszczęd­ność milio­nów ton węgla rocz­nie.

A może tri­ge­ne­ra­cja?

Co ciekawe, dzi­siej­sze roz­wią­za­nia tech­no­lo­giczne pozwa­lają na pro­duk­cję w jed­nym pro­ce­sie technologicznym nawet trzech pro­duktów, czyli ener­gii elek­trycz­nej, cie­pła i chłodu. Jest to tzw. tri­ge­ne­ra­cja.

Systemy tri­ge­ne­ra­cyjne skła­dają się z dwóch pod­sta­wo­wych urzą­dzeń, które są ser­cem całego układu: modułu koge­ne­ra­cyj­nego oraz absorp­cyj­nego agre­gatu wody lodo­wej. Można wykorzystać ją do schładzania pomieszczeń. Jest szcze­gól­nie przy­datna w miejscach, w któ­rych do tej pory sto­so­wano insta­la­cję wen­ty­la­cyjno-chłod­ni­czą, wyko­rzy­stu­jącą szko­dliwe sub­stan­cje fre­onowe.

Dzi­siej­sze roz­wią­za­nia tech­no­lo­giczne pozwa­lają na pro­dukcję w jed­nym pro­ce­sie technologicznym nawet trzech pro­duktów, czyli ener­gii elek­trycz­nej, cie­pła i chłodu. Jest to tzw. tri­ge­ne­ra­cja

Ekologia

Dlaczego ciepło systemowe jest ekologiczne?

Mieszkając w miastach w Środkowej Europie, nie możemy pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z systemów ciepłowniczych. Możemy natomiast zmieniać sposób wytwarzania i korzystania z ciepła systemowego.

Obecnie w Polsce ciepło systemowe jest produkowane w większości z węgla. Ograniczenie spalania tego paliwa oraz zmniejszenie niepotrzebnego zużycia ciepła to w konsekwencji mniejsza emisja dwutlenku węgla i czystsze powietrze w mieście.

Producenci i dostawcy ciepła dokładają starań, by energia, którą dostarczają, stawała się coraz bardziej ekologiczna. Nowoczesne instalacje odsiarczania i odazotowania spalin oraz systemy precyzyjnych filtrów skutecznie ograniczają ilość pyłów i szkodliwych związków wydostających się do atmosfery.

W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla o 20 proc., zredukowaliśmy wytwarzanie szkodliwych pyłów o 70 proc., emisję dwutlenku siarki o blisko 60 proc. oraz tlenków azotu o 25 proc.

Zmiana sposobu produkcji ciepła jest kluczowa, aby ograniczyć zanieczyszczenie planety, dlatego ciągle wdrażamy nowe technologie i wykorzystujemy odnawialne źródła energii. Proces produkcji ciepła w elektrociepłowniach musi spełniać rygorystyczne normy emisyjne. Co ważne, normy te muszą być bezwzględnie przestrzegane i są kontrolowane – jakiekolwiek odstępstwo oznacza dla producentów energii milionowe kary, dlatego narzędzia kontroli są bardzo skuteczne.

Ciepłownictwo przyszłości

Ciepłownictwo przyszłości opiera się głównie na rozwiązaniach wdrażanych w Europie. W perspektywie trzydziestu lat znacznie zwiększymy produkcję tzw. zielonej energii, czyli najbardziej przyjaznej środowisku. Zapewnią to inwestycje w panele słoneczne, magazyny ciepła, rozwój energii z wód geotermalnych, a także uzupełniająco z wiatru i biomasy.

Ponadto udoskonalamy wytwarzanie ciepła systemowego. W jaki sposób?

Firmy produkujące i dostarczające ciepło stale inwestują w nową technologię wytwarzania i ograniczają emisję szkodliwych substancji. Docelowo planują całkowite odejście od spalania węgla. Potrzeba na to czasu i ogromnych nakładów finansowych. W przyszłości do produkcji ciepła wykorzystywane będą: energia wiatru, słońca, geotermalna, ciepło z serwerowni, ciepło powstające w zakładach termicznego przekształcania odpadów, czy z procesów przemysłowych.

W perspektywie trzydziestu lat znacznie zwiększymy produkcję tzw. zielonej energii, czyli najbardziej przyjaznej środowisku

Firmy produkujące i dostarczające ciepło stale inwestują w nową technologię wytwarzania i ograniczają emisję szkodliwych substancji. Docelowo planują całkowite odejście od spalania węgla. Potrzeba na to czasu i ogromnych nakładów finansowych. W przyszłości do produkcji ciepła wykorzystywane będą: energia wiatru, słońca, geotermalna, ciepło z serwerowni, ciepło powstające w zakładach termicznego przekształcania odpadów, czy z procesów przemysłowych.

W perspektywie trzydziestu lat znacznie zwiększymy produkcję tzw. zielonej energii, czyli najbardziej przyjaznej środowisku

Po pierwsze odzyskujemy coraz więcej energii, która powstaje jako efekt uboczny procesu produkcji (tzw. ciepło odpadowe). Już teraz w kilku miastach Polski działają takie systemy.

Po drugie energię czerpiemy ze spalania śmieci w nowoczesnych zakładach utylizacji odpadów – to znacznie lepsze niż składowanie ich na wysypiskach.

Po trzecie – obniżamy parametry całego systemu ciepłowniczego. Co to znaczy?

Do tej pory, by ogrzać mieszkania do temperatury 20 stopni, elektrociepłownia musiała ogrzać wodę, która płynie w rurociągach, do wysokich temperatur (95–110 stopni). Dzięki postępującej modernizacji i wymianie sieci na niskoparametrową, konsekwentnie obniżamy ten przedział. Docelowo wystarczy ogrzać wodę do poziomu 70 stopni, by w mieszkaniu panowała optymalna temperatura. Dzięki temu zużyjemy mniej energii i w jeszcze większym stopniu ograniczmy emisję zanieczyszczeń.