Ogranicz emisję
Optymalizuj temperaturę do 20 stopni. Zmniejsz temperaturę, wychodząc z domu. Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie. Nie zasłaniaj kaloryferów meblami, zasłonami, praniem itp.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że Polska to jeden z krajów w Europie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Główną tego przyczyną jest niska emisja, czyli uwalnianie szkodliwych gazów, a zwłaszcza pyłów, z kominów na niskiej wysokości, poniżej 40 m (zazwyczaj ok. 10 m).
140
razy mniej
rakotwórczego bezno(a)pirenu dostaje się do powietrza w mieście dzięki produkcji ciepła systemowego
Kilka stopni do wielkiej zmiany
Gdybyśmy wszyscy korzystali z ciepła produkowanego w wyspecjalizowanych zakładach, zmniejszylibyśmy niską emisję i zaoszczędzilibyśmy sobie i planecie nie tylko groźnych substancji, ale też ton niepotrzebnie zużytego paliwa. To pierwszy stopień do zmiany.
Firmy produkujące i dostarczające ciepło stale inwestują w nowe technologie wytwarzania i ograniczają emisję szkodliwych substancji. Docelowo planują całkowite odejście od spalania węgla. Potrzeba na to czasu i ogromnych nakładów finansowych. To drugi stopień do zmiany.
Trzecim stopniem do zmiany jest przemiana naszych codziennych nawyków, które mogą przynieść nam oszczędności oraz zmniejszyć wysoką emisję już teraz.
20 stopni
Ograniczając temperaturę w mieszkaniu, możemy zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do zmniejszenia zużycia węgla, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
Optymalizuj temperaturę do 20 stopni
Ciepło z certyfikatem
Ogrzewanie systemowe charakteryzuje się znacznie mniejszą emisyjnością niż ogrzewanie z indywidualnych źródeł ciepła. Tym samym ma dużo niższe koszty środowiskowe, co potwierdza certyfikacja systemów ciepłowniczych w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń, przeprowadzona z inicjatywy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie przez niezależny podmiot – Instytut Certyfikacji Emisji Budynków. Gwarantuje on obiektywną ocenę producentów i dostawców ciepła systemowego.
Wypracowany przez instytut proces oceny oraz związane z nim certyfikaty w czytelny sposób wskazują na redukcję zanieczyszczeń przez poszczególne systemy w zależności od wykorzystywanej struktury paliw i sposobu wytwarzania ciepła.
Na przełomie 2018 i 2019 roku zbadano emisję zanieczyszczeń generowaną przez dostawców ciepła systemowego, sprawdzając, ile razy mniej zanieczyszczeń, szczególnie pyłów zawieszonych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, generuje do środowiska naturalnego ciepło systemowe w porównaniu z referencyjnym budynkiem zasilanym z lokalnej kotłowni węglowej. Badanie jednoznacznie wykazało, że przy produkcji ciepła systemowego ilość groźnych substancji jest znacznie zredukowana. W porównaniu do indywidualnego ogrzewania węglowego uwalniane jest ponad 40-krotnie mniej pyłów, a rakotwórczego bezno(a)pirenu ponad 140-krotnie mnie (czyli praktycznie wcale).
W 2023 roku powtarzamy pomiary, dzięki czemu dostawcy ciepła systemowego mogą potwierdzić poprawę i zmniejszenie emisji.
Miasta bez smogu
Rozwój systemów ciepłowniczych i przyłączanie coraz większej liczby budynków jest sposobem na poprawę jakości powietrza w naszych miastach. Produkcja ciepła systemowego oznacza 140-krotnie mniej rakotwórczego bezno(a)pirenu i ponad 40-krotnie mniej pyłów zawieszonych w porównaniu do indywidualnego ogrzewania węglowego. To realny efekt w postaci czystszego powietrza wokół nas. Bądźmy częścią tej zmiany.
Ograniczając temperaturę w mieszkaniu, do powietrza, którym oddychają mieszkańcy miast, dostaje się mniej zanieczyszczeń.
„Czyste Ciepło”
Wolą sektora ciepłowniczego jest zazieleniać miks energetyczny, a doświadczenia 2022 roku wyraźnie pokazały, jak ważne jest uniezależnianie się od dostaw paliw kopalnych. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie podejmuje szereg działań, by realia ustawodawcze wsparły transformację. U ich podstaw leży świadomość i zrozumienie, że zmiany wymagają ogromnych nakładów inwestycyjnych i czasu.
Ciepło systemowe dba o jakość powietrza w mieście
Konieczne jest zatem stworzenie odpowiednich warunków ustawodawczych do realizacji inwestycji oraz wyrozumiałość po stronie użytkowników ciepła. Podczas gdy branża będzie się zmieniać, można działać wspólnie, zmniejszając niepotrzebne zużycie ciepła i zapewniając bezpieczne i bezobsługowe ogrzewanie gospodarstwom domowym korzystającym z ciepłownictwa systemowego.